بعد از برگزاری کنکور، کارنامه ای مهم  برای داوطلبان منتشر می شود که  کارنامه سبز کنکور  نام دارد و با گذشت مدت زمانی پس از  اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری در دسترس متقاضیان انتخاب رشته قرار می گیرد. این کارنامه شامل بخش های مهمی مثل اطلاعات ثبت نامی، کد رشته های انتخابی، رتبه داوطلب در هر کد رشته، آخرین رتبه قبولی و… می باشد.

کدام دسته از داوطلبان می توانند از کارنامه سبز استفاده کنند؟
کارنامه سبز فقط برای افرادی که موفق به قبولی شده اند، صادر می گردد و امکان صدور این کارنامه برای داوطلبانی که مرود شده و در هیچ یک از انتخاب های خود مورد پذیرش قرار نگرفته اند، وجود ندارد.
به همین دلیل این افراد می توانند در صورت برگزاری در فرآیند تکمیل ظرفیت شرکت کرده و مجددا شانس خود را جهت ورود به رشته و دانشگاه مورد نظر امتحان کنند.
پس نتیجه می گیریم که کارنامه سبز یا همان کارنامه نهایی در اختیار متقاضیانی قرار می گیرد که احتمال قبولی آنها در کد رشته های انتخابی دیگر که در فرم انتخاب رشته وارد کرده اند، وجود دارد.
راهنمای دریافت کارنامه سبز کنکور
مدتی پس از  اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری  از سایت سازمان سنجش ، کارنامه سبز آزمون سراسری منتشر می گردد و متقاضیان می توانند طبق مراحل زیر نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی  sanjesh.org وارد شوید و گزینه “سراسری” را از منوی موجود در سمت راست صفحه انتخاب کنید.سپس بر روی لینک فعال “کارنامه نهایی آزمون سراسری” کلیک نمایید.با انتخاب یکی از دو روش موجود در صفحه پیش رو و وارد کردن اطلاعات ثبت نامی و هویتی وارد سیستم شوید و کارنامه خود را مشاهده فرمایید

مندرجات کارنامه سبز کنکور
کارنامه مذکور شامل دو بخش است که در ادامه به توضیح هر یک از مفاهیم آن می پردازیم:
توضیحات بخش اول کارنامه سبز

بخش اول: شامل یک سری اطلاعات فردی و امتحانی مثل شماره داوطلبی، گروه آزمایشی، سهمیه و… بوده و کادری نیز در ابتدای آن قرار دارد که مفهوم هر یک از حروف مندرج در کادر “نتیجه کارنامه اولیه” در آن ذکر شده است.

توضیحات بخش دوم کارنامه سبز

در این کارنامه که از سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد و پس از وارد کردن اطلاعات،  قابل دسترسی می باشد، کدرشته ای که متقاضی پیش از این انتخاب کرده است، قرار داده شده و فرد می تواند از وضعیت قبولی خود در هر رشته آگاهی یابد.
درصورتیکه رتبه داوطلب از آخرین فرد مورد پذیرش، کمتر و یا مساوی آن باشد، اطلاعات کارنامه سبز وی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با هر یک از ستون های این بخش از سمت راست به چپ می پردازیم.

1)ستون اول: ترتیب علاقه
در این ستون اولویت های داوطلب بر اساس فرم انتخاب رشته قابل مشاهده است.
2) ستون دوم: کد رشته انتخابی
در این بخش کد رشته های انتخابی متقاضی که به ترتیب علاقه در فرم انتخاب رشته وارد شده بود، وجود دارد.
3) ستون سوم: رتبه داوطلب
نکته مهمی که در پذیرفته شدن داوطلبان کنکور سراسری دارای اهمیت می باشد، اعمال شدن سهمیه کنکور است که در قبولی رشته و دانشگاه مورد نظر تاثیر بسزایی دارد. رتبه داوطلب بعد از اعمال شدن سهمیه در هر رشته از این قسمت از کارنامه قابل مشاهده خواهد بود.
4) ستون چهارم: آخرین رتبه قبولی
در این قسمت، رتبه آخرین فردی که در آن کد رشته پذیرفته شده است قرار دارد که افراد می توانند با مقایسه رتبه خود و آخرین رتبه قبولی، وضعیت خود را از جهت قبولی در آن کد رشته بسنجند.
5) ستون پنجم: نتیجه
هر کدام از انتخاب های شرکت کننده به ترتیب اولویت و علاقه وی مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که رتبه مکتسبه در کد رشته ای پایین تر از رتبه آخرین نفر قبولی باشد، متقاضی در آن رشته محل قبول شده و با علامت * در کادر مربوطه نشان داده می شود. توجه داشته باشید که اگر در این ستون عددی از 1 تا 9 درج شود، معنای دیگری دارد که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد.

مفهموم علائم و اعداد کارنامه سبز کنکور چیست؟

گاهی اوقات در ستون نتیجه کارنامه سبز، اعداد یا علامت ستاره درج شده است که هر کدام از آنها معنا و مفهوم بخصوصی دارند که در ادامه توضیح هر یک از آنها در قالب جدول ارائه شده است.

مفهوم مندرجات کارنامه سبز
علامت ستاره (*) به معنای قبولی در این کد رشته محل می باشد.
عدد1 رشته های دارای شرایط خاص را انتخاب کرده اید.
عدد2 حداقل در مصاحبه یکی از دانشگاه های نیمه متمرکز معرفی شده اید.
عدد3 داوطلب در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی پذیرفته شده است.
عدد4 وضعیت علمی و عمومی شما در رشته انتخابی توسط وزارت آموزش و پرورش در دست بررسی است.
عدد5 داوطلب با توجه به ضوابط عمومی گزینش در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی امتیاز و نمره لازم را به دست نیاورده و در اولویت جذب قرار نگرفته است( این دسته از داوطلبان می توانند در مهلت تعیین شده درخواست بررسی مجدد پرونده خود را به هسته گزینش آموزش و پرورش استان سکونت خود ارسال نمایند.)
عدد7 امتیاز لازم برای شرکت در مصاحبه تخصصی را به دست نیاورده اید و یا دارای شرایط لازم (سن، معدل، ویژگی های جسمانی و غیبت در مصاحبه ) نبوده اید.
عدد8 در رشته های چندگروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد یا تربیت معلم سابق قبول شده اید.
عدد9 به این معنی است که شرایط و وضعیت علمی و عمومی شما برای پذیرش در یکی از دانشگاه های شاهد، دانشگاه بقیه الله(عج)، دکتری پیوسته بیوتکنولوژی، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، غیرانتفاعی رفاه و علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری در حال بررسی است.

شایان ذکر می باشد که در کارنامه مذکور، رتبه در سهمیه از مقایسه نمره کل متقاضیان به دست می آید که سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبان را با توجه به نمره کل یا همان تراز و به شکل نزولی مرتب کرده و به بالاترین نمره کل، رتبه 1 و دومین نمره کل رتبه 2 اختصاص می دهد و به همین ترتیب رتبه شرکت کنندگان مشخص می گردد.

نکات مهم

  •  در صورتیکه فردی پس از مشاهده  کارنامه سبز یا کارنامه نهایی متوجه این موضوع شود که می توانسته در یکی از انتخاب های دیگر مورد پذیرش قرار بگیرد به معنای این نیست که او می تواند در آن رشته ها شروع به تحصیل نماید.
  • در این شرایط وی می تواند نسبت به ثبت درخواست تغییر اولویت پذیرش از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نماید.فراموش نکنید که پذیرش این مورد توسط سازمان مذکور قطعی نمی باشد و این سازمان پس از انتشار کارنامه سبز هیچ مسئولیتی در قبال انتقالی یا جابجایی به اولویت­ ها و انتخاب­ های پایین ­تر را نداشته و این امر صرفا بر اساس تصمیم دانشگاه مورد نظر صورت می پذیرد.
  • در این فرآیند، تنها دانشگاهی که فرد در آن پذیرفته شده و دانشگاهی که می توانسته در یکی از رشته­های آن پذیرفته شود، تصمیم گیرنده نهایی خواهند بود.داوطلب می تواند درخواست خود را از طریق سامانه request.sanjesh.org  به اطلاع آن ها برساند.

4 روش استفاده از کارنامه سبز کنکور

1- اگر بعد از دریافت کارنامه سبز، مهلت ثبت نام جدیدالورودهای دانشگاه تمام نشده باشد، می توان با ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، تقاضای خود مبنی بر بررسی مجدد اولویت های انتخابی را ثبت نمود. در صورت پذیرش درخواست خود می توان جهت ثبت نام به دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد.

2-پس از گذراندن یک ترم در دانشگاه رشته قبولی، کارنامه سبز خود را به دانشگاه مورد نظر (دانشگاه مقصد) ارائه کرده و اگر دانشگاه مقصد ظرفیت خالی داشته باشد، می تواند شما را در اولویت های پایین تر پذیرش نماید.

3-می توانید بدون ثبت درخواست در سامانه، این امر را به صورت مستقیم با مسئولین دانشگاه مورد نظر در میان گذاشته و با ارائه کارنامه سبز، شانس خود را جهت پذیرش در باقی اولویت های انتخابی امتحان کنید.
4- در صورتی که هیچ یک از روش های مذکور نتیجه نداد، می توانید در رشته های بدون کنکور ثبت نام نمایید

آیا می توان  به کارنامه سبز کنکور اعتراض کرد؟
در شرایطی که خبری از برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت نباشد، کارنامه سبز آخرین مرحله خواهد بود و احتمالا امکان اعتراض به آن وجود خواهد داشت. اگر به نتایج اعلام شده بر اساس بررسی اولویت های خود درکارنامه سبز معترض باشید، می توانید از طریق مراجعه به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس request.sanjesh.org  درخواست خود را ثبت نمایید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *